Należne świadczenia z tytułu wypadków przy pracy dla pracodawców i pracowników

Należne świadczenia z tytułu wypadków przy pracy dla pracodawców i pracowników” W dniu 27.05.2021 r. o godzinie 18:00 odbyło się ostatnie szkoleniowe przedwakacyjne spotkanie w ramach "Spotkań czwartkowych bez krawata" zorganizowane przez Zespół TEAMS z krakowskiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP. Spotkanie odbyło się online w aplikacji Microsoft Teams i wzięło w nim udział 35 osób.


Spotkanie rozpoczął Paweł Kania, który po krótkim wprowadzeniu oddał głos głównym prelegentom spotkania. Spotkanie zostało poprowadzone wspólnie przez Katarzynę Piechotę oraz Aleksandrę Lompart.  Dodatkowo funkcję moderatora spotkania pełniła Katarzyna Piechota, która czujnie nadzorowała zaplecze techniczne.
Aleksandra Lompart przedstawiła uczestnikom prezentację. Pierwszym elementem było przypomnienie podstaw prawych tj.
- Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. 2002 Nr 199 poz.1673 ze pózn. zmian.)
- Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2021 poz 291 tekst jednolity)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 roku w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania ( Dz.2020 poz. 233 tekst jednolity)
Omówione zostały rodzaje świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego jakimi są: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, jednorazowe odszkodowanie dla poszkodowanego jak również jednorazowe odszkodowanie dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta rodzinna, dodatek do renty rodzinnej, dodatek pielęgnacyjny. Aleksandra Lompart przypominała o możliwości przyznania renty szkoleniowej dla poszkodowanego oraz na jakich zasadach to się odbywa. Ważnym elementem spotkania było omówienie możliwości zwrotu poniesionych przez poszkodowanego kosztów  leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą ( Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych Dz. U. 2011 nr 122 poz. 696 z pózn. zmian.) Aleksandra zwróciła uwagę na fakt, iż osoba poszkodowana musi mieć ubezpieczenie wypadkowe a leczenie stomatologiczne i szczepienia ochronne powinny być wykonywane przez placówkę bądź lekarza, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Dodatkowo ZUS może zwrócić koszty wyrobów medycznych, które wymienia Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. (Dz. U. 2017 poz. 1061). 
Poszkodowany po spełnieniu powyższych warunków wypełniony druk PR-1 lub PR-2 składa do właściwego oddziału ZUS. Trzeba przyznać, że ta część spotkania wzbudziła wielkie zainteresowanie tematem.

Ola i Kasia omówiły ciekawe kazusy w zakresie świadczeń:
A.    Co jeśli pracownik zatrudniony w różnych zakładach pracy ulegnie w jednym z nich wypadkowi ? 
„pracownik ulegający wypadkowi przy pracy, jeżeli jest zatrudniany w kilku zakładach pracy prawo do zasiłku z tytułu wypadku przy pracy przysługuję mu w każdym zakładnie bez znaczenia jest w którym, uległ wypadkowi  jedynym spełnionym kryterium musi być zawarta umowa o pracę z każdym z tych zakładów”- odpowiedzi udzieliła Aleksandra Lompart 
B.    Co znaczy że pracownik rokuję powrót do pracy? Kiedy przysługuję zasiłek rehabilitacyjny, a kiedy renta? Jak długo ZUS przyznaję/rozpatruję wniosek o rentę? Na te i wiele innych pytań zostały udzielone odpowiedzi na wysokim merytorycznie poziomie.
Obie prowadzące przypominały o sytuacji w najcięższym przypadku jakim jest śmierć poszkodowanego nawet pod wpływem alkoholu i o tym, że w takiej sytuacji prawo do świadczeń ma rodzina poszkodowanego. Przypomniane zostały również wyłączenia prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, a mianowicie: 
•    wskutek świadomego (umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa) naruszenia przepisów życia i zdrowia i było to wyłączną przyczyną wypadku, 
•    poszkodowany był w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych i przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku, 
•    bezzasadne brak zgody poszkodowanego na badanie w celu ustalenia w organizmie alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych albo przez zachowanie uniemożliwione zostanie przeprowadzenie takiego badania.  
Aleksandra Lompart podkreśliła, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmawia przyznania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego w przypadku:
•    nieprzedstawienia karty wypadku,
•    nieuznania w karcie wypadku zdarzenia za wypadek przy prowadzeniu działalności gospodarczej,
•    gdy karta wypadku zawiera stwierdzenia bezpodstawne,
•    w odniesieniu do osób prowadzących działalność gospodarczą i współpracujących świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują w razie wystąpienia w dniu wypadku zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne na kwotę przekraczającą 6,60 zł  ( do czasu spłaty całości zadłużenia).

Na koniec spotkania Katarzyna Piechota przytoczyła wyroki sądowe w sprawach dotyczących sytuacji wypadkowych i ubiegania się o należne świadczenia z tytułu wypadków przy pracy dla pracodawców, pracowników i ich rodzin.
    Po mimo licznych przepisów i zawiłości prawnych Aleksandra i Katarzyna przedstawiły w sposób bardzo czytelny jakie przysługują należne świadczenie z tytułu wypadków przy pracy dla pracodawców i pracowników. Świadczyło o tym zainteresowanie i stawiane pytania w trakcie prezentacji.

Zespół Teams planuje jeszcze jedno spotkanie przed wakacjami. Na spotkaniu tym podsumujemy działalność zespołu od września 2020 r. 
Zapraszamy na ostatnie spotkanie czwartkowe bez krawata w dniu 24 czerwca br. o godz. 18:00