Raport CIOP-PIB o służbie BHP

W dniu 18.02.2021r., o godzinie 18:00 odbyło się „z niespodziankami” kolejne spotkanie w ramach "Spotkań czwartkowych bez krawata". Spotkanie odbyło się online w aplikacji Microsoft Teams i wzięło w nim udział 33 osoby.  Tematem spotkania było omówienie Raportu CIOP-PIB o służbie BHP. Na spotkanie zaproszenie przyjęli autorzy raportu Pani Magdalena Dobrzańska oraz Pan Alfred Brzozowski, pracownicy CIOP-PIB.


 

 

Uczestnicy spotkania i prowadzący starali się znaleźć odpowiedź na kilka pytań:

Nurtuje Cię jaka jest średnia płaca w branży? Czy da się "wyciągnąć" więcej?

Kto jest lepszym BHP-owcem? Kobieta czy mężczyzna?

Zastanawiałeś się jaka jest szacowana liczba pracowników zakładowej służby BHP?

Dlaczego "młody BHP-owiec" to pesymista?

Jaka jest prognoza dla branży? Czy warto zostać? A może szukać nowej niszy i się przebranżowić?

 

Niespodzianką i zaskoczeniem dla wszystkich, zarówno dla zaproszonych gości, a nawet samych członków Zespołu Teams, było przygotowanie przez moderatorów spotkania Justynę Bednarczyk i Pawła Furlaga krótkiej ankiety zawierającej 7 pytań, odzwierciedlających zagadnienia zawarte w omawianym raporcie. Ankietę wypełniło 23 uczestników spotkania a jej wyniki zostały omówione na końcu spotkania. Trzeba wyrazić słowa uznania dla moderatorów, którzy wykazali się informatycznymi umiejętnościami, przygotowując ankietę w 2 minuty. 

Po przeprowadzeniu ankiety głos zabrała Pani Magdalena Dobrzańska (CIOP-PIB), która krótko zaprezentowała tło pracy nad raportem, genezę powstania raportu a przede wszystkim trudności w pozyskiwaniu danych z rynku usług bhp, co powoduje że raport może być obarczony dużym błędem. Omówiła diagnozy i prognozy rynku BHP. 

W kolejnej części spotkania moderatorzy przystąpili do omawiania najciekawszych danych z raportu. Omówili charakterystykę służby BHP w zakresie wykształcenia, stażu pracy, dominującej płci w zawodzie, podstawy zatrudnienia, zarobków, źródeł satysfakcji i najważniejszych problemów w zawodzie.  Moderator Paweł Furlaga używając trudnego słowa „interdyscyplinarność” służby BHP zwrócił uwagę na kwestię szerokiej wiedzy z wielu dziedzin jaka jest pożądana u pracowników służby BHP i zaznaczył, że Zespół Teams wspiera się w tym zakresie w trybie ciągłym, gdzie w zakładce „pomocna dłoń” wymienia się wiedzą i doświadczeniami. 

Zaskoczeniem okazały się różnice jakie dzielą pracowników wewnątrzzakładowej służby BHP a specjalistów BHP spoza zakładu jeśli chodzi o źródła satysfakcji i trudności w zawodzie ale też postrzeganie ich przez pracodawców i pracowników. 

Kolejny poruszany temat to wpływ pandemii Covid-19 na pracę służby BHP. Uczestnicy zgodnie zauważyli, co również odzwierciedla raport, że większość pracowników służby BHP odczuła negatywne skutki przede wszystkim w zakresie dodatkowych obowiązków jak również nacisku na pracę zdalną, jednak widoczne są pozytywne aspekty pandemii, przede wszystkim rola pracownika służby BHP w zakładzie została zauważona i bardziej doceniona, rozwinęły się zdalne formy kontaktu. Przy okazji rozwinęła się dyskusja na temat prowadzenia szkoleń bhp online zalecanych w dobie pandemii, dotychczas niedopuszczalnych w takiej formie pomimo bardzo dobrze rozwiniętych możliwości technologicznych. 

Na końcu przyszedł czas na wyniki przeprowadzonej na początku spotkania wśród uczestników ankiety. Wyniki ankiety ucieszyły przede wszystkim autorów Raportu, gdyż znalazły one odzwierciedlenie w danych zebranych w ich raporcie. 

W trakcie omawiania przez moderatorów prezentacji przygotowanej na podstawie raportu, Magdalena Dobrzańska oraz Alfred Brzozowski (CIOP-PIB), pięknie wzbogacali spotkanie dzieląc się swoimi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami jakie towarzyszyły im podczas pracy nad raportem. Pan Alfred Brzozowski przyznał, że raport powstał między innymi po to, aby podnosić rangę służby BHP i jest to pierwszy ogólnopolski raport o służbie BHP w Polsce. 

Spotkanie Zespołu Teams z autorami raportu było pierwszym takim spotkaniem. Pani Magdalena Dobrzańska oraz Alfred Brzozowski podziękowali za inicjatywę i za zaproszenie i przyznali, że organizacja tego spotkania potwierdza, że zaangażowanie i satysfakcja z pracy jest ważniejsza niż pieniądze – co znajduje odzwierciedlenie w raporcie.