Wypadki przy pracy według różnych przepisów branżowych

Kolejne spotkanie za nami. Tym razem 11 marca 2021 r. o godz. 18:00 Zespół Teams działający przy OSPSBHP Oddział w Krakowie zorganizował spotkanie w ramach "Spotkań czwartkowych bez krawata", dotyczące tematyki wypadków przy pracy wg różnych przepisów branżowych.

W spotkaniu wzięło udział 39 uczestników i trwało ono ponad 2h. Spotkanie poprowadzili Justyna Izak-Bialikiewicz i Mirosław Kruczała, którzy przygotowali prezentacje i omówili szczegółowo metodologię badania wypadków oraz zagadnienia teoretyczne związane z rodzajami sporządzanej dokumentacji powypadkowej oraz podstawy prawne.
Spotkanie podzielone było na 2 części. W pierwszej części koleżanka Justyna Izak-Bialikiewicz omówiła metody stosowane do badania wypadków przy pracy. W Polsce stosuje się 12 różnych metod, koleżanka scharakteryzowała 4 przykładowe metody tj. TOL, Analiza Bezpieczeństwa, Drzewo Zdarzeń, STEP, omówiła także wady i zalety poszczególnych metod. Justyna Izak-Bialikiewicz w swojej pracy najczęściej łączy te metody, gdyż żadna z nich według Niej nie jest idealna sama w sobie. Podczas dyskusji okazało się, że wielu z nas robi dokumentację powypadkową nie stosując żadnej konkretnej metody.

Następnie kolega Mirosław Kruczała omówił zagadnienia teoretyczne oraz podstawy prawne wypadków innych niż te które znane są większości z nas najlepiej, czyli wypadków przy pracy pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Najpierw omówił wypadki osób pozostających pod opieką szkoły i placówki na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Kolega Mirosław wykazał się ogromnym doświadczeniem w postępowaniu powypadkowym uczniów oraz sporządzaniu odpowiedniej dokumentacji powypadkowej, którym podzielił się z uczestnikami spotkania. Zwrócił uwagę na problematyczne zagadnienia tj. utrzymywanie kontaktu z rodzicami, oświadczenie rodzica dziecka, które jest w wieku przedszkolnym lub żłobka, wysłuchanie wyjaśnień poszkodowanego w obecności psychologa lub pedagoga szkolnego, nadzoru nauczyciela w czasie wypadku. Podczas późniejszej dyskusji uczestnicy odnieśli się do wypadków uczniów w domu podczas nauki zdalnej. Kolejny rodzaj dokumentacji powypadkowej dotyczył wypadków przy pracy świadczonej na innej podstawie niż stosunek pracy tj. karty wypadku na podstawie Ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia. Kolega Mirosław Kruczała szczegółowo omówił zagadnienia dotyczące sporządzania karty wypadku tj. w jakich przypadkach sporządza się kartę wypadku przy pracy, kto jest zobowiązany do jej sporządza, jakie dokumenty potrzebne są do jej sporządzenia, kto uznaje zdarzenie za wypadek, termin sporządzenia karty wypadku, zgłaszanie zastrzeżeń.

Następnie koleżanka Justyna Izak-Bialikiewicz omówiła krótko postępowanie powypadkowe wypadków w Służbie Celno-Skarbowej na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 19 grudnia 2017r. w sprawie sposobu i trybu ustalania okoliczności i przyczyn wypadków w Służbie Celno-Skarbowej. Koleżanka Justyna Izak-Bialikiewicz przedstawiła ciekawostki dotyczące tego rodzaju wypadków, a mianowicie – 4 osobowy skład komisji powypadkowej, tylko jeden członek komisji może dokonywać ustaleń okoliczności i przyczyn wypadków a reszta członków tylko podpisuje zapoznanie się z tymi ustaleniami, decydujących głos ma przewodniczący komisji, sposób wnoszenia zastrzeżeń przez poszkodowanego, nie sporządza się SKW itp.

Oczywiście po każdym panelu był czas na dyskusję, do której chętnie włączali się uczestniczący w spotkaniu członkowie dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Spotkanie to było wstępem do tematyki wypadków przy pracy skupiające się na teorii, natomiast organizatorzy, czyli Zespół Teams zapewnili, że będą kolejne spotkania w tym temacie dotyczące praktyki, a więc omawiania konkretnych wypadków, a także spotkanie z przedstawicielami ZUS.

w spotkaniu członkowie dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

.