Obowiązki służby bhp w zakresie ochrony przeciwpożarowej

22 kwietnia 2021 r. odbyło się on-line kolejne spotkanie czwartkowe bez krawata, zorganizowane przez Zespół TEAMS z krakowskiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP. Tomasz Palka przybliżył temat obowiązków służby bhp w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Odnosząc się do 22 zadań służy bhp wskazał konkretne zapisy, które są pośrednio lub bezpośrednio związane z zagadnieniami ochrony przeciwpożarowej. Zwrócił uwagę, że nie można się całkowicie odciąć od tematyki ppoż. w aspekcie bhp. Należy pamiętać, że bezpieczne stanowisko pracy to stanowisko spełniające zarówno wymagania bhp, jak i ppoż.


Prelegent przedstawił uczestnikom spotkania stworzoną przez siebie listę kontrolną, a następnie punkt po punkcie przeanalizował zapisy w niej zawarte. Zwracał szczególną uwagę na wymagania, jakie powinniśmy stawiać firmom świadczącym usługi w zakresie ppoż. Wyjaśnił, jakie uprawnienia powinna mieć osoba, która wykonuje czynności związane z przeglądami, konserwacją urządzeń i systemów przeciwpożarowych. Podzielił się także z uczestnikami spotkania swoimi spostrzeżeniami w zakresie dobrych praktyk oraz niewłaściwych rozwiązań, stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających na terenie danego obiektu.

Następnie odbyła się dyskusja, czy uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej są dla służby bhp konieczne, pomocne albo zbędne?
Głosy z dyskusji:
– wiele osób uważa, że pracownik służby bhp powinien dobrze wykonywać 22 zadania służby bhp i nie należy obciążać go innymi obowiązkami;
– warto rozgraniczyć posiadanie uprawnień inspektora ochrony przeciwpożarowej od wykonywania rzeczywistych zadań wynikających z tych uprawnień;
– duża grupa pracowników służby bhp pragnie podnieść poziom swojej wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej i mieć dodatkowe uprawnienia, co nie oznacza, że chcą się zajmować sprawami ppoż. w obsługiwanych firmach.